Tamara LAH TURNŠEK

Raziskovalna pot dr. Tamare Lah Turšek se je začela na Institutu Jožef Stefan in bila vseskozi mednarodno prepletena. Že med študijem je gostovala na Univerzi v Bonnu, del doktorskega dela pa izvajala na Univerzi v Newcastle upon Tyne v Veliki Britaniji. Podoktorsko izpopolnjevanje v ZDA je zaključila leta 1987 kot docentka na Oddelku za farmakologijo Medicinske fakultete Wayne State Univerze v Detroitu. Kasneje je na Medicinskem centru Albert Einstein v Philadelphiji ustanovila Laboratorij za raziskave metastaz in se v celoti posvetila raziskavam raka. Med letoma 1996 in 2018 je bila direktorica Nacionalnega instituta za biologijo, kjer je ustanovila tudi Oddelek za genetsko toksikologijo in biologija raka. Njeno raziskovalno delo obsega predvsem raziskave molekularnih mehanizmov metastaziranja, invazije možganskih tumorjev, biologije tumorskih in mezenhimskih matičnih celic ter problem neodzivnosti rakavih matičnih celic na zdravljenje. Vodila in sodelovala je v večjih mednarodnih projektih ter v bilateralnih povezavah. Kot gostujoča profesorica je sodelovala z raziskovalnimi skupinami NIH Bethesda, Fox Chase Cancer Centre, Deutsches Krebs Zentrum Heidelberg, Amsterdam Medical Centre in Sao Paolo University iz Brazilije. Redno predava tumorsko biokemijo na Univerzi v Ljubljani.

Najpogostejši možganski tumor glioblastom kljub dosežkom moderne medicine ostaja odporen na terapijo. Danes spoznavamo pomen interakcij rakavih celic z nerakavimi celicam, kot so mezenhimske matične celice, ki lahko pospešijo rast in invazivnost tumorja. Te celice mikrookolja tumorja lahko pospešijo invazijo določene podvrste celic glioblastoma. Levo: skupek glioblastomskih (U87 in U373 celic) in mezenhimskih matičnih celic v sferoidnih kulturah. Desno: Skupek U373 translociran v možgane rib cebric invadira v okolje in hrbtenjačo.

 
 

1947 rojena v Ljubljani

1971 diplomira iz organske kemije, Univerza v Ljubljani

1974 magistrira, Jožef Stefan, Ljubljana

1975 klinična raziskovalka, UMC Ljubljana

1983 doktorira , UL

1984 docentka, Wayne State University, USA

1991 gostujoča profesorica, Albert Einstein Medical Centre

1995 direktorica National Institute of Biology

1997 vodja Department of genetic toxicology and cancer biology

2018 svetovalka in vodja raziskovalnega programa

 

Izbrana dela

T. Lah Turnšek, I. Kregar, and D. Lebez (1975) Acid sulphydryl protease from calf lymph nodes, Biochimica et Biophysica Acta 403(2): 514-520.

T. Strojnik, J. Kos, B. Židanik, …, and T. Lah Turnšek (1999) Cathepsin B immunohistochemical staining in tumour and endothelial cells is a new prognostic factor for survival in patients with brain tumours. Clin Cancer Res 5: 559-567.

N. Podergajs, H. Motaln, U. Rajčević, …, and T. Lah Turnšek (2016) Transmembrane protein CD9 is glioblastoma biomarker, relevant for maintenance of glioblastoma stem cells, Oncotarget 7:593-609.

 

Izbrane nagrade

2018 Častni red za zasluge | Decoration of Rio Branco; the President of the Republic of Brasil honoured Tamara Lah with the highest State Republic of Brasil award for scientific cooperation between Slovenia and Brazil

2012 nagrada Lapanje | Lapanje award for scientific excellency from Slovenian Biochemical Society

2010 nagrada SPINOZA | Spinoza award for excellence in science from University of Amsterdam, Netherlands

2020 Zoisova nagrada za življenjsko delo | Zois Lifetime Achievement Award