Sunita Lyn Williams
(1965–)
Ameriška astronavtka slovenskega porekla
Sunita Williams se je rodila leta 1965. Pra-prababica po materini strani je iz Leš pri Tržiču v današnji Sloveniji. Leta 1987 je diplomirala iz fizikalnih znanosti na Pomorski akademiji Združenih držav Amerike in leta 1995 magistrirala iz inženirskega menedžmenta na Floridskem tehnološkem inštitutu.
Maja 1987 je postala pripadnica ameriške Vojne mornarice. Nato je delovala kot preizkusna pilotka in varnostna častnica mornariškega direktorata za helikopterje, kasneje pa tudi kot inštruktorica letenja v šoli za preizkusne pilote in nadzornica poletov na amfibijsko-desantni ladji USS Saipan. Ima več kot 3.000 ur letenja na več kot 30 različnih zrakoplovih.
Junija 1998 je bila izbrana kot kandidatka za program vesoljskih poletov agencije NASA. Po opravljenem treningu je delovala v Ruski vesoljski agenciji na programu sodelovanja pri Mednarodni vesoljski postaji. Prvič je v vesolje poletela 9. decembra 2006 na krovu raketoplana Discovery kot članica 14. odprave na Mednarodno vesoljsko postajo, kjer je ostala tudi v sklopu 15. odprave in s štirimi izhodi v odprto vesolje prvič postavila ženski rekord v trajanju bivanja v odprtem vesolju. Leta 2012 je znova poletela na Mednarodno vesoljsko postajo z misijo Sojuz, kot članica odprav 32 in 33, pri slednji kot poveljnica postaje. Bila je druga ženska na položaju poveljnice Mednarodne vesoljske postaje. Med svojo drugo odpravo je opravila tri sprehode po odprtem vesolju, med katerimi je izvajala popravila na zunanjosti postaje, in znova prevzela ženski rekord v trajanju bivanja v odprtem vesolju.
Sunita Williams je v vesolju preživela skupaj 322 dni na dveh misijah. Njen čas bivanja v odprtem vesolju, 50 ur in 40 minut, je šesti najdaljši čas bivanja v odprtem vesolju ameriških astronavtov vseh časov. Njenih 195 dni je še vedno ženski rekord za najdaljši vesoljski polet, kot tudi največje število izhodov v odprto vesolje.
Leta 2015 je bila izbrana med prve astronavte NASA za komercialne vesoljske polete in sedaj deluje pri Boeing in SpaceX. V 2018 je bila določena za poveljnico poleta z Boeing CST100 Starliner na mednarodno vesoljsko postajo (ISS) – predvidoma v 2021.