Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti prinaša več sredstev za znanost

Vir: MVZI

Vlada je določila besedilo predloga novele Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (ZZrID) in ga predložila Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo po rednem postopku.

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je ob predstavitvi novele izpostavil, da gre za strateško spremembo, s katero še dodatno zvišujemo sredstva za znanstvenoraziskovalne in inovacijske dejavnosti.

»Novela prinaša dodaten dvig financiranja znanosti v prihodnjih letih, pri čemer se dvig nanaša predvsem na področje inovacij. S tem zagotavljamo pogoje za učinkovit prenos znanja v družbo« je dejal dr. Papič.

»Pred nastopom te vlade je bilo v celotno znanstvenoraziskovalno dejavnost vloženih 354 milijonov evrov. Lani je ta vlada namenila 528 milijonov, v letošnjem letu 674 milijonov evrov,  v letu 2026 pa bo v celotno znanstvenoraziskovalno dejavnost namenjenih več kot 700 milijonov evrov,« je poudaril dr. Papič.

Dodatno zvišanje sredstev za znanost

Novela ZZrID na novo definira financiranje znanstvenoraziskovalne in inovacijske dejavnosti, s ciljem doseganja do 1,25 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) državnih proračunskih sredstev, pri čemer je 1 odstotek namenjen znanstvenoraziskovalni in 0,25 odstotka inovacijski dejavnosti. Predvidena je sicer možnost odstopanja v določenih gospodarskih in izrednih okoliščinah, vendar z zagotovljenim minimalnim obsegom financiranja. 

Določen je tudi način rasti sredstev za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost. Delež BDP se povečuje za 0,08 odstotne točke letno dokler ne doseže navedenih ciljnih vrednosti.

Delovanje ARIS

Novosti se nanašajo tudi na delovanje Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), vključno s prilagoditvijo pravnih podlag in oblikovanjem politike. Predvsem se zagotavlja podlage za delovanje ARIS, ki pokriva tako področje znanstvenoraziskovalne kot inovacijske dejavnosti, zaradi česar je potrebno prilagoditi vse pravne podlage za delovanje navedene javne agencije ter za oblikovanje in izvajanje ukrepov in aktivnosti znanstvenoraziskovalne in inovacijske politike.

Previous
Previous

Vrnitev domov za Sunito Williams, našo častno članico, se približuje. Končno!

Next
Next

SVETOVNI DAN INŽENIRSTVA ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ