Janez Peklenik

(1926 - 2016)

Ustanovitelj, prvi predsednik, častni član in častni predsednik Inženirske akademije Slovenije

 
 
 
 

Akademik Janez Peklenik se je rodil leta 1926. Bil je eden izmed najuglednejših slovenskih znanstvenikov na področju inženirske stroke.

Leta 1961 je bil habilitiran na TU Aachen. Naslednje leto je bil povabljen v ZDA kot gostujoči izredni profesor na Carnegie-Melon University v Pittsburghu. Temu je leta 1964 sledila izvolitev za rednega profesorja na Univerzi v Birminghamu v Angliji. Tedaj je začela računalniška tehnologija prodirati v proizvodne sisteme in procese, ter revolucionarno spreminjati Taylorjevo zasnovo načina proizvodnje.

S Peklenikovo ustanovitvijo prve stolice za računalniško krmiljene obdelovalne sisteme na svetu in dopolnitvijo tehnoloških raziskav z upoštevanjem naključnega značaja procesa ter statistično obdelavo eksperimentalnih podatkov so bila postavljena nova izhodišča za raziskovalno delo na področjih modernih proizvodnih tehnologij.

Najvidnejše uspehe je Janez Peklenik dosegel na področjih sprotne identifikacije in adaptivnega krmiljenja obdelovalnih procesov in sistemov, opisa in karakterizacije stohastičnih lastnosti tehničnih površin ter površinskih vmesnikov.

Za znanstvene dosežke je akademik Peklenik prejel številna mednarodna in domača priznanja. Ob medalji CIRP še ameriško medaljo F. W. Taylorja, s katero je bil odlikovan leta 1982. Med drugim je prejel tudi državno Kidričevo nagrado (1975), berlinsko nagrado Georga Schlesingerja (1988), državno nagrado Republike Slovenije za življenjsko delo (1996) in bil imenovan za Ambasadorja znanosti Republike Slovenije (1992). Je častni profesor Nanjinške Univerze za Aeronavtiko in Astronavtiko v Kitajski, Univerze v Birminghamu v Angliji in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani.

Poleg tega je bil Janez Peklenik redni član SAZU, častni član mednarodne akademije CIRP, redni član Evropske akademije, Ruske inženirske akademije in ustanovitelj in častni predsednik Inženirske akademije Slovenije.