Franc POHLEVEN

Dr. Franc Pohleven je upokojeni zaslužni redni profesor Biotehniške fakultete, UL. Po maturi na Gimnaziji Tabor v Mariboru je vpisal študij biologije na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete UL, kjer je diplomiral in kasneje magistriral ter doktoriral s področja fiziologije gob. Najprej je raziskoval mikorizo, po letu 1990 pa proučuje lesne škodljivce (lesne glive in insekte) ter razvija okolju prijazne postopke in sredstva za zaščito lesa, zlasti predmetov in objektov kulturno-zgodovinske dediščine. Do upokojitve je na Biotehniški fakulteti in članicah UL in UM uvedel ter predaval več predmetov s področja patologije in zaščite lesa, biotehnologije višjih gliv, gojenja gob in konzervatorstva. S teh področij je v Sloveniji organiziral štiri mednarodne znanstvene kongrese ter več COST srečanj. Bil je vodja Slovenske gozdno lesne tehnološke platforme (SGLTP) in ožji član odbora Forest-Based Sector Technology Platform (FTP) v Bruslju, prav tako tudi prodekan Biotehniške fakultete.

Raziskovalno in razvojno je doma ter v tujini preko številnih COST, bilateralnih ter drugih mednarodnih projektov tesno sodeloval z znanstvenimi inštitucijami v okviru EU, z Imperial College v Londonu, Technische Universität na Dunaju in Bundesforschungsanstalt für Forst- und Holzwirtschaft v Hamburgu ter BAM v Berlinu, s področja konzervatorstva z Metropolitanskim muzejem v New Yorku in s Smithsonian muzejem v Washingtonu, s področja zdravilnih gliv pa z Edible Mushroom Institute v Šanghaju. Je avtor številnih znanstvenih in strokovnih člankov ter soavtor več patentov, od katerih sta dva prešla v industrijsko proizvodnjo. Leta 2009 mu je Biotehniška fakulteta podelila Jesenkovo nagrado za življenjsko delo. Leta 2017 ga je rektor imenovala za zaslužnega profesorja Univerze v Ljubljani.

Z vidika zaščite okolja in boja proti podnebnim spremembam se že vrsto let zavzema za predelavo lesa ter popularizacijo rabe lesnih izdelkov. Od leta 2009 v Cankarjevem domu in po Sloveniji prostovoljno organizira razstave ter prireditev Čar lesa, katerih namen je ozaveščati javnost o pomenu predelave in uporabe lesa za varovanje narave in zdravja ljudi. Predlagal je, da se 13. maj razglasi za Mednarodni dan lesa.