Dušan Petrač

(1932–2023)

Sodelavec NASA-e pri izgradnji prvega infrardečega astronomskega satelita (IRAS)

 
 
 
 

Dušan Petrač se je rodil 1932 v Kropi na Gorenjskem. Na Univerzi v Ljubljani je diplomiral iz fizike, študij pa nadaljeval na podiplomskem študiju v ZDA, na Fakulteti za fiziko in astronomijo Univerze v Kaliforniji v Los Angelesu (UCLA) z doktoratom iz fizike.

Raziskovalno delo je opravljal na Jet Propulsion Laboratory (JPL) v California Institute of Technology, Pasadena v Kaliforniji v raziskovalnih projektih NASA. V JPL je sodeloval pri razvijanju in izvedbi štirih znanstvenih in tehnoloških eksperimentov v mikrogravitaciji na vesoljskih taksijih, pri dveh tudi v povezavi z Univerzo v Stanfordu. Njegove najzahtevnejše naloge so bile pri razvijanju in gradnji prvega infrardečega astronomskega satelita (IRAS), v sodelovanju z Nizozemsko in Veliko Britanijo. IRAS se je odlikoval z mnogimi epohalnimi odkritji oziroma izumi. Dr. Petrač je prispeval rešitev kontrole infrardeče fokalne »ravnine« s 64 detektorji v štirih infrardečih valovnih pasovih. Uvedel je metodo za merjenje mase supertekočega helija v breztežnosti. To metodo so uporabili tudi pri Evropskem infrardečem observato riju, na teleskopu Spitzer Space.

Znaten je tudi njegov prispevek pri uporabi polprevodniške elektronike pri nizkih temperaturah. Razvijal je tudi He-3 in He-4 dilucijski hladilnik, ki bi delal v breztežnosti. Sodeloval je pri razvijanju detektorjev za misijo »Terrestrial Planet Finder«, katerega cilj je odkriti Zemlji podobne planete okrog »bližnjih« zvezd, s pomočjo interferenčnih optičnih metod.

Bil je svetovalec Univerze Stanford, Freie Universität v Berlinu, univerze v Tsukubi ter firme Lockheed Martin Marietta.

Za zasluge pri vpeljavi kriogenike v vesolje je dobil medaljo Dr. Kurt Mendelssohn, priznanje ICEC (International Cryogenic Engineering Conference), prejel je medaljo NASA za izredne zasluge, dobil je naziv častni senator mariborske univerze, je častni meščan mesta Los Angeles