Frederick Duncan Michael Haldane
(1951-)
Nobelov nagrajenec za fiziko v letu 2016
Profesor Frederick Duncan Michael Haldane je teoretični fizik, rojen leta 1951 v Veliki Britaniji očetu Škotu Haldanu in materi koroški Slovenki Ljudmili Renko. Po narodnosti pravi, da je na pol Škot in pol Slovenca.
Profesor Duncan Haldane je leta 1978 doktoriral iz fizike na Univerzi v Cambridgeu, kjer je bil njegov mentor Nobelov nagrajenec P. W. Anderson. Do leta 1981 je nato delal na Institutu Laue-Langevin v Grenoblu, v letih 1981– 1987 na Univerzi Južne Kalifornije in nato med 1987 in 1992 na Univerzi v Kaliforniji v Los Angelesu (UCLA). Leta 1990 je sprejel mesto profesorja na Univerzi v Princetonu, kjer dela še danes.
S Slovenijo ga poleg sorodstvenih vezi povezujejo tudi strokovne povezave s slovenskimi fiziki. Leta 2000 je bil vabljeni predavatelj na konferenci o teoretični fiziki na Bledu, ki so jo organizirali sodelavci Fakultete za matematiko in fiziko UL in Instituta Jožef Stefan. V letu 2018 je bil na daljšem obisku v Ljubljani, kjer je imel dve izjemno obiskani predavanji, v okviru Stefanovih dnevov na Institutu Jožef Stefan, ter predavanje za študente fizike na Fakulteti za matematiko in fiziko. Decembra lani mu je bil podeljen častni doktorat Univerze v Ljubljani.
Izvirnost fizike Duncana Haldana ima izjemen ugled med fiziki v svetu, na kar kažejo številna priznanja v svetu še pred Nobelovo nagrado. Leta 1993 je prejel nagrado Oliverja E. Buckleya Ameriškega fizikalnega društva za kondenzirano snov. Leta 1992 je bil imenovan za člana Ameriške Akademije znanosti in umetnosti in leta 1996 za člana Royal Society v Londonu (FRS). Leta 2012 je prejel tudi Diracovo medaljo Abdus Salam Centra za teoretično fiziko v Trstu.
Eksperimentalni dokaz Haldanove teoretičnih napovedi pa je privedel Švedsko akademijo znanosti do odločitve, da mu skupaj s kolegoma Davidom J. Thoulessom in J. Michael Kosterlitzom leta 2016 podeli Nobelovo nagrado za »teoretična odkritja topoloških faznih prehodov in topoloških stanj snovi«.
Leta 2017 je prejel nagrado slovensko-ameriške izobraževalne fondacije ASEF za življenjsko delo, leta 2019 pa je postal tudi slovenski državljan.